Pregunta
Solución de inteligencia artificial de Upstudy
Respuesta verificada por el tutor
Responder
Here are the rates and unit rates for each phrase:
-
7) 5 inches of snow in 4 hours
- Rate: 5 inches per 4 hours
- Unit Rate: 1.25 inches per hour
-
10) 8 pencils for 9 dollars
- Rate: 8 pencils per 9 dollars
- Unit Rate: $1.13 per pencil
-
10) 18 dimes
- Rate: 18 dimes per ?
- Unit Rate: $1.80 per dime
-
11) 6 calculators cost $160.00
- Rate: 6 calculators per $160.00
- Unit Rate: $26.67 per calculator
-
12) 9 chocolate bars cost 22 dollars
- Rate: 9 chocolate bars per 22 dollars
- Unit Rate: $2.44 per chocolate bar
-
13) 140 miles on 4 gallons of gas
- Rate: 140 miles per 4 gallons
- Unit Rate: 35.00 miles per gallon
-
14) 5 dollars for 4 cans of tuna
- Rate: 5 dollars per 4 cans of tuna
- Unit Rate: $1.25 per can
-
15) 12 batteries cost 29 dollars
- Rate: 12 batteries per 29 dollars
- Unit Rate: $2.42 per battery
-
16) 16 dollars for 4 books
- Rate: 16 dollars per 4 books
- Unit Rate: $4.00 per book
Solución

¡Inicia sesión para desbloquear respuestas gratis!
Una plataforma de aprendizaje en la que confían millones de estudiantes y profesores reales.

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional
Como
Mind Expander
For “5 inches of snow in 4 hours,” the rate is 5 inches per 4 hours, and the unit rate is 1.25 inches per hour after rounding. This means if you’re shoveling, expect to clear 1.25 inches every hour!
When you look at “8 pencils for 9 dollars,” you have a rate of 8 pencils per 9 dollars. Your unit rate comes out to about $1.12 per pencil, so next time you’re buying school supplies, you’ll know exactly how much each pencil costs!

¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde
Hazte Premium