Pregunta
upstudy study bank question image url

  1. 33 miles out of 36 miles
    C_

Ask by Tran Mitchell. in the United States
Jan 23,2025

Solución de inteligencia artificial de Upstudy

Respuesta verificada por el tutor

Responder

Here are the rates and unit rates for each phrase:
  1. 7) 5 inches of snow in 4 hours
    • Rate: 5 inches per 4 hours
    • Unit Rate: 1.25 inches per hour
  2. 10) 8 pencils for 9 dollars
    • Rate: 8 pencils per 9 dollars
    • Unit Rate: $1.13 per pencil
  3. 10) 18 dimes
    • Rate: 18 dimes per ?
    • Unit Rate: $1.80 per dime
  4. 11) 6 calculators cost $160.00
    • Rate: 6 calculators per $160.00
    • Unit Rate: $26.67 per calculator
  5. 12) 9 chocolate bars cost 22 dollars
    • Rate: 9 chocolate bars per 22 dollars
    • Unit Rate: $2.44 per chocolate bar
  6. 13) 140 miles on 4 gallons of gas
    • Rate: 140 miles per 4 gallons
    • Unit Rate: 35.00 miles per gallon
  7. 14) 5 dollars for 4 cans of tuna
    • Rate: 5 dollars per 4 cans of tuna
    • Unit Rate: $1.25 per can
  8. 15) 12 batteries cost 29 dollars
    • Rate: 12 batteries per 29 dollars
    • Unit Rate: $2.42 per battery
  9. 16) 16 dollars for 4 books
    • Rate: 16 dollars per 4 books
    • Unit Rate: $4.00 per book

Solución

¡Inicia sesión para desbloquear respuestas gratis!

Una plataforma de aprendizaje en la que confían millones de estudiantes y profesores reales.

star-icon Descubrir

Respondido por UpStudy AI y revisado por un tutor profesional

Mind Expander

For “5 inches of snow in 4 hours,” the rate is 5 inches per 4 hours, and the unit rate is 1.25 inches per hour after rounding. This means if you’re shoveling, expect to clear 1.25 inches every hour!
When you look at “8 pencils for 9 dollars,” you have a rate of 8 pencils per 9 dollars. Your unit rate comes out to about $1.12 per pencil, so next time you’re buying school supplies, you’ll know exactly how much each pencil costs!

¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde Hazte Premium
Estudiar puede ser una verdadera lucha
¿Por qué no estudiarlo en UpStudy?
Seleccione su plan a continuación
Prima

Puedes disfrutar

Empieza ahora
  • Explicaciones paso a paso
  • Tutores expertos en vivo 24/7
  • Número ilimitado de preguntas
  • Sin interrupciones
  • Acceso completo a Respuesta y Solución
  • Acceso completo al chat de PDF, al chat de UpStudy y al chat de navegación
Básico

Totalmente gratis pero limitado

  • Solución limitada
Bienvenido a ¡Estudia ahora!
Inicie sesión para continuar con el recorrido de Thoth AI Chat
Continuar con correo electrónico
O continuar con
Al hacer clic en "Iniciar sesión", acepta nuestros términos y condiciones. Términos de Uso & Política de privacidad