Question
upstudy study bank question image url


What is the price of one taco?

Ask by Harmon Kelly. in the United States
Jan 27,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The price of one taco is $1.50.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Extra Insights

To solve for , start by distributing the into the parentheses:
which simplifies to . Next, subtract from both sides to isolate the term with :
. Now, divide both sides by to find :
.
So, the price of one taco is .
Did you know that tacos have roots tracing back to ancient Mexico, where indigenous peoples would use corn tortillas to hold various fillings? It’s like a delicious little pocket of history!
Tacos are not just tasty; they can also be incredibly versatile! To avoid common mistakes, remember to balance your flavors and textures: combine crunchy and creamy components for the ultimate taco experience. Cooking is all about experimentations, so don’t be afraid to add your personal twist!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy