Question
upstudy study bank question image url

Which equation would help determine the cost of 13 markers?
Choose 1 answer.
(A)
(B)
(C)
(D) 13

Ask by Hills Park. in the United States
Jan 24,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The correct equation to find the cost of 13 markers is .

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Beyond the Answer

To find the cost of 13 markers priced at $5.79, we need a proportional relationship that allows us to express the total cost as a ratio. Therefore, option © is the best choice, as it relates the known cost of 3 markers to the unknown cost of 13 markers.
If we analyze the cost per marker, the price of one marker is found by dividing $5.79 by 3, which gives us the cost of a single marker. This can then be multiplied by 13 to determine the total cost. A common misstep in these types of problems is neglecting to keep consistent units, so always double-check your conversions!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy