Question
upstudy study bank question image url

9. A shopper needs 24 sandwich rolls. The store sells identical rolls in 2 differently sized packages. They sell a six-pack for \( \$ 5.28 \) and a four-pack for \( \$ 3.40 \). Should the shopper buy 4 six-packs or 6 four-packs? 4 six-packs 6 four-packs

Ask by Lawson Daniels. in the United States
Feb 04,2025

Real Tutor Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The shopper should buy 6 four-packs, which costs \$20.40, instead of 4 six-packs at \$21.12.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Reviewed and approved by the UpStudy tutoring team

The Deep Dive

If the shopper buys 4 six-packs, that would provide \( 4 \times 6 = 24 \) rolls at a total cost of \( 4 \times 5.28 = \$ 21.12 \). On the flip side, purchasing 6 four-packs gives \( 6 \times 4 = 24 \) rolls, costing \( 6 \times 3.40 = \$ 20.40 \). It seems buying 6 four-packs would save the shopper some cash while still getting the desired number of rolls! In the world of grocery shopping, being strategic about package sizes can lead to significant savings. Always take the time to compare unit prices! Remember, just because a package looks like a better deal doesn't mean it actually is. Do the math and save those pennies, because they add up to dollars in the long run!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy