Question
upstudy study bank question image url

Write the cost function, C.
(x)
Type an expression using as the variable.
Write the revenue function, .

ype an expression using as the variable.

Ask by Bernard Tyler. in the United States
Mar 26,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The revenue function is , where is the price per unit.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Mind Expander

The revenue function often depends on the price per unit times the number of units sold, which can be expressed as , where is the price at which each unit is sold. For instance, if the price is dollars per unit, then the revenue function becomes .
To illustrate, if you sell each unit for $400, then your revenue function would be . This means that for every unit sold, you generate $400 in revenue - cha-ching!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy