Question
The cost
of a mobile data plan depends on how many gigabits
of data is used. The cost can be
found by evaluating the following piecewise function.
The cost of using 1 GB of data would be
dollars.
The cost of using 6 GB of data would be
dollars.
found by evaluating the following piecewise function.
The cost of using 1 GB of data would be
The cost of using 6 GB of data would be
Upstudy AI Solution
Tutor-Verified Answer
Answer
Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!
A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
Like
The Deep Dive
To find the cost of using 1 GB of data, we look at the piecewise function. Since
for
, we use the first part of the function:
dollars.
For 6 GB of data, we see that
falls under the second condition where
. Thus, we use the second part of the function:
dollars.
So the answers are:
The cost of using 1 GB of data would be dollars.
The cost of using 6 GB of data would be dollars.
The cost of using 1 GB of data would be
The cost of using 6 GB of data would be