Question
upstudy study bank question image url

Kendall bought 6 notebooks and 3 pens for a total of .
The cost of one notebook is more than the cost of one pen.
What is the combined cost of one notebook and one pen?
Enter a numerical value in the space below.
The cost of one notebook and one pen is

Ask by Mcdonald Jimenez. in the United States
Jan 24,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The combined cost of one notebook and one pen is $5.50.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

The Deep Dive

Let the cost of one pen be dollars. Then, the cost of one notebook would be dollars.
Now, we can set up the equation for the total cost:
Distributing 6 in the equation gives:
Combining like terms leads to:
Subtracting 9 from both sides results in:
Dividing both sides by 9 gives:
Thus, the cost of one pen is dollars, and the cost of one notebook is:
Now, adding the cost of one notebook and one pen:
The combined cost of one notebook and one pen is .

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy