Question
upstudy study bank question image url

Caleb runs a farm stand that sells strawberries and grapes. Yesterday Caleb sold 28 pounds of
strawberries and 37 pounds of grapes for a total revenue of . Today he sold 14 pounds of
strawberries and 16 pounds of grapes for a total revenue of . Determine the price of each
pound of strawberries and the price of each pound of grapes.
Answer Attempt 1 out of 10
Each pound of strawberries costs and each pound of grapes costs .

Ask by Reid Vega. in the United States
Jan 24,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

Each pound of strawberries costs $3.25 and each pound of grapes costs $2.50.

Solution

Let’s determine the prices of strawberries and grapes by setting up a system of equations based on Caleb’s sales.
Let:
  • = price per pound of strawberries
  • = price per pound of grapes
From yesterday’s sales:
From today’s sales:
Step 1: Eliminate one variable
To eliminate , multiply Equation 2 by 2:
Subtract Equation 3 from Equation 1:
Step 2: Solve for
Substitute into Equation 2:
Conclusion:
  • Each pound of strawberries costs .
  • Each pound of grapes costs .
Final Answer:
Each pound of strawberries costs $3.25 and each pound of grapes costs $2.50.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

error msg
Explain
Simplify this solution

Mind Expander

Let be the price per pound of strawberries and be the price per pound of grapes. We can create a system of equations based on the information provided.
From Caleb’s sales yesterday:
  1. (Equation 1)
From today’s sales:
  1. (Equation 2)
Now, let’s solve these equations.
First, simplify Equation 2:
Multiply Equation 2 by 2 to make it easier to eliminate :
(Equation 3)
Now, subtract Equation 1 from Equation 3:
This simplifies to:
Now, solve for :
So, each pound of grapes costs .
Next, we can substitute back into either Equation 1 or Equation 2 to find . Using Equation 1:
This simplifies to:
Now subtract 92.50 from both sides:
Dividing by 28 gives:
So, each pound of strawberries costs .
Final Answer:
Each pound of strawberries costs and each pound of grapes costs .

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy