Question
upstudy study bank question image url

A 16 -ounce package of cereal costs . What is the unit cost?

Ask by Greene Weaver. in the United States
Jan 17,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

The unit cost of the cereal is approximately $0.008818 per gram.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Extra Insights

To find the unit cost of the cereal, we first need to determine how many ounces are in a pound since the package is measured in ounces. There are 16 ounces in 1 pound, so the 16-ounce package equals 1 pound. Given that the package costs $4.00, the unit cost per ounce can be calculated by dividing the total cost by the total number of ounces:
Unit cost = Total cost / Total ounces = dollars per ounce.
Now, to express the unit cost in cents, multiply by 100: cents per ounce. So, the unit cost of the cereal is 25 cents per ounce.

Related Questions

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy