Question
Mr. Wiramis Class
Ms. Williams Links
Vocabulary A-z
Videos ISan Diego…
Play Blooket
prodigy - Google Se_
ys Coed Mid.
1 of 20
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Put the correct number in each space to complete the sentence.
A pack of raisins weighing 0.755 pounds costs
.
77
Ten packs of raisins would weigh
lbs and cost $
Ms. Williams Links
Vocabulary A-z
Videos ISan Diego…
Play Blooket
prodigy - Google Se_
ys Coed Mid.
1 of 20
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
A pack of raisins weighing 0.755 pounds costs
77
Ask by Kelly Tran. in the United States
Jan 23,2025
Upstudy AI Solution
Tutor-Verified Answer
Answer
Ten packs of raisins would weigh 7.55 lbs and cost $29.60.
Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!
A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor
Like
Beyond the Answer
If one pack of raisins weighs 0.755 pounds, then ten packs would weigh
pounds. To find the cost, multiply the price of one pack by ten, so
.
Thus, ten packs of raisins would weigh
lbs and cost $
.