Question
upstudy study bank question image url

18 Tedco produces a teddy bear that sells for . Each teddy bear costs the company to
manufacture and there is an initial start-up cost of .
a Write a rule for the total cost,
, of producing teddy bears.
b If the cost of a particular
production run was ,
how many teddy bears were
manufactured in that run?
c If teddy bears are sold, write
a rule for the revenue, ,
received by the company.
d How many teddy bears were
sold if the revenue was ?
e If they want to make an annual
profit of , how many
teddy bears do they need to sell?

Ask by Nichols Harmon. in Australia
Feb 08,2025

Upstudy AI Solution

Tutor-Verified Answer

Answer

a. Total cost .
b. 300 teddy bears were manufactured.
c. Revenue .
d. 350 teddy bears were sold.
e. 3825 teddy bears need to be sold to achieve a profit of $54,000.

Solution

Sign in to Unlock Answers for Free!

A Learning Platform Trusted by Millions of Real Students and Teachers.

star-icon Unlock

Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor

Beyond the Answer

To calculate the total cost, we consider both the fixed start-up cost and the variable cost for each teddy bear produced. Thus, the total cost can be expressed as:
For the production run with a cost of , we can set the total cost equation equal to this amount:
Subtract from both sides and then solve for :
So, 300 teddy bears were manufactured in that run.
The revenue, , from selling teddy bears can be calculated as:
If we want to find out how many teddy bears were sold when the revenue was :
Dividing both sides by :
Thus, 350 teddy bears were sold.
Lastly, to calculate how many teddy bears they need to sell for an annual profit of , we can set up the equation:
So, we want:
Simplifying, we get:
Adding to both sides:
Dividing by :
Therefore, they need to sell 3825 teddy bears to achieve their profit goal.
Need any more calculations? Just ask!

Try Premium now!
Try Premium and ask Thoth AI unlimited math questions now!
Maybe later Go Premium
Study can be a real struggle
Why not UpStudy it?
Select your plan below
Premium

You can enjoy

Start now
  • Step-by-step explanations
  • 24/7 expert live tutors
  • Unlimited number of questions
  • No interruptions
  • Full access to Answer and Solution
  • Full Access to PDF Chat, UpStudy Chat, Browsing Chat
Basic

Totally free but limited

  • Limited Solution
Welcome to UpStudy!
Please sign in to continue the Thoth AI Chat journey
Continue with Email
Or continue with
By clicking “Sign in”, you agree to our Terms of Use & Privacy Policy