Pregunta
2. Watter prys moet ek daarvoor vra? R ETIZचE a. Jy koop lekkers teen 45 c elk en jy wil ' \( n \) wins van \( 25 \% \) maak. Teen watter prys moet jy dit verkoop? \( \qquad \) (bedrag) b. Jy koop penne teen R1,27 elk en jy wil 'n wins van \( 17 \% \) maak. Teen watter prys moet jy dit verkoop? \( \qquad \) (bedrag) c. Op Saterdae huur jy 'n stalletjie by die plaaslike snuffelmark teen R50. Jy koop vrugtesap teen R1,50 per boks en jy verkoop normaalweg 200 ene per saterdag. As jy ' \( n \) wins van \( 35 \% \) wil maak nadat jy vir die stalletije betaal het, hoeveel moet jy per vrugtesap vra? \( \qquad \) (bedrag) 3. Sal ek steeds 'n wins maak as ek dit teen afslag verkoop? (Omkring die korrekte antwoord en bereken die bedrag.) Jy koop lekkers in groot pakke van 100 teen R12,45 per pak. Jy verkoop dit aan jou vriende teen 20c per lekker. As hulle 10 lekkers of meer op ' \( n \) keer koop, gee jy hulle afslag van \( 25 \% \). Gedurende die eerste pouse verkoop jy 35 los lekkers en 25 lekkers teen afslagprys. Wat sal jou wins wees? \( \qquad \) (bedrag)
Ask by Lawson Curry. in the United Kingdom
Feb 03,2025
Solución de tutoría real
Respuesta verificada por el tutor
Responder
**2. Watter prys moet ek daarvoor vra?**
a. **Lekkers verkoop met 'n 25% wins:** R0,56 per lekker
b. **Penne verkoop met 'n 17% wins:** R1,49 per pen
c. **Vrugtesap verkoop met 'n 35% wins na huur:** R2,36 per boks
---
**3. Sal ek steeds 'n wins maak as ek dit teen afslag verkoop?**
Jy sal 'n wins van R3,28 maak.
Solución
**2. Watter prys moet ek daarvoor vra?**
a. **Lekkers verkoop met 'n 25% wins**
- **Aankoopprys per lekker:** R0,45
- **Gewilde wins:** 25% van die kost
-
**Berekening:**
\[
\text{Verkoopprys} = \text{Kostprijs} + (\text{Wins\%} \times \text{Kostprijs})
\]
\[
\text{Verkoopprys} = R0,45 + (0,25 \times R0,45) = R0,45 + R0,1125 = R0,5625
\]
**Afronding:** R0,56 per lekker
**Antwoord:** Jy moet die lekkers vir **R0,56** per stuk verkoop.
---
b. **Penne verkoop met 'n 17% wins**
- **Aankoopprys per pen:** R1,27
- **Gewilde wins:** 17% van die kost
-
**Berekening:**
\[
\text{Verkoopprys} = \text{Kostprijs} + (\text{Wins\%} \times \text{Kostprijs})
\]
\[
\text{Verkoopprys} = R1,27 + (0,17 \times R1,27) = R1,27 + R0,2159 = R1,4859
\]
**Afronding:** R1,49 per pen
**Antwoord:** Jy moet die penne vir **R1,49** per stuk verkoop.
---
c. **Vrugtesap verkoop met 'n 35% wins na huur**
- **Huur van stalletjie:** R50
- **Aankoopprys per vrugtesap:** R1,50
- **Verkoopsaantal per saterdag:** 200
- **Gewilde wins:** 35%
-
**Berekening:**
1. **Totale koste:**
\[
\text{Totale kost} = \text{Huur} + (\text{Aankoopprys} \times \text{Hoeveelheid})
\]
\[
\text{Totale kost} = R50 + (R1,50 \times 200) = R50 + R300 = R350
\]
2. **Gewilde wins:**
\[
\text{Gewilde wins} = 35\% \times R350 = 0,35 \times R350 = R122,50
\]
3. **Totale verkoopvirname:**
\[
\text{Totale verkoop} = \text{Totale kost} + \text{Gewilde wins} = R350 + R122,50 = R472,50
\]
4. **Verkoopprys per vrugtesap:**
\[
\text{Verkoopprys per boks} = \frac{R472,50}{200} = R2,3625
\]
**Afronding:** R2,36 per boks vrugtesap
**Antwoord:** Jy moet die vrugtesap vir **R2,36** per boks verkoop.
---
**3. Sal ek steeds 'n wins maak as ek dit teen afslag verkoop?**
**Inligting:**
- **Aankoop:** Groot pakke van 100 lekkers teen R12,45 per pak
- **Kost per lekker:** \( \frac{R12,45}{100} = R0,1245 \)
- **Verkoopsprys:** R0,20 per lekker
- **Afslag:** 25% vir aankope van 10 of meer lekkers
- **Verkope tydens die eerste pouse:**
- 35 lose lekkers
- 25 lekkers teen afslagprys
**Berekening:**
1. **Totale inkomste:**
- **35 lose lekkers:**
\[
35 \times R0,20 = R7,00
\]
- **25 lekkers teen afslag:**
\[
\text{Afslagprys} = R0,20 \times (1 - 0,25) = R0,15 \text{ per lekker}
\]
\[
25 \times R0,15 = R3,75
\]
- **Totale inkomste:**
\[
R7,00 + R3,75 = R10,75
\]
2. **Totale koste:**
- **60 lekkers (35 + 25):**
\[
60 \times R0,1245 = R7,47
\]
3. **Totale wins:**
\[
\text{Totale wins} = \text{Totale inkomste} - \text{Totale koste} = R10,75 - R7,47 = R3,28
\]
**Antwoord:** Jy sal 'n wins van **R3,28** maak.
Revisado y aprobado por el equipo de tutoría de UpStudy
Como
error msg
Explicar
Simplifique esta solución
Extra Insights
As jy lekkers teen R0,45 elk koop en jy wil 'n wins van 25% maak, moet jy dit teen R0,56 verkoop. Bereken dit deur die kostprijs te vermenigvuldig met 1,25. Dit beteken dat jy 'n lekker nou teen R0,56 kan verkoop en steeds 'n mooi bietjie wins kan maak! Vir die penne wat jy teen R1,27 koop en jy wil 'n wins van 17% maak, moet jy dit teen R1,49 verkoop. Neem jou kostprijs van R1,27 en vermenigvuldig dit met 1,17. Boom! Jy het nou die prys wat jou wins verseker!
¡Prueba Premium ahora!
¡Prueba Premium y hazle a Thoth AI preguntas de matemáticas ilimitadas ahora!
Quizas mas tarde
Hazte Premium